Najczęstsze błędy przy wkręcaniu wkrętów - Sprawdź czy ich nie popełniasz!

Przeczytano 0 razy.
Średni czas czytania 4 minuty.

Wkręty są kluczowym elementem każdej konstrukcji, bez którego niemożliwe jest postawienie jakiejkolwiek budowli. Od nich zależy jakość i wytrzymałość zabudowy. Z tego względu należy pamiętać o ich prawidłowym montażu. Błędnie zamocowane mogą przede wszystkim narazić nasze zdrowie na niebezpieczeństwo. Oprócz tego złe wkręcanie wkrętów może prowadzić do szeregu negatywnych skutków, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności konstrukcji takich jak pęknięcia płyt, mniejsza trwałość i stabilność konstrukcji. Przyjrzyjmy się najczęstszy błędom popełnianym przy wkręcaniu wkrętów i metodom na ich unikanie.

Niewłaściwa długość wkrętu

Pierwszym najczęściej popełnianym błędem jest użycie wkrętu o złej długości. W przypadku użycia zbyt krótkiego wkrętu istnieje szansa, że nie osadzi się on odpowiednio w konstrukcji, co znacznie obniży jej trwałość. Wkręcenie zbyt długiego wkrętu wygląda nie tylko nieestetycznie, ale również utrudnia wykończenie ścian i stwarza potencjalne zagrożenie dla użytkujących. Należy pamiętać o dobraniu właściwej długości wkrętów, zniweluje to ryzyko zniszczenia konstrukcji. Odpowiednie wkręty powinny przechodzić przez dokręcany element i zanurzać się w materiale.

Zbyt duży nacisk i niewłaściwy kąt wkręcania

Wywieranie zbyt dużego nacisku nigdy nie kończy się dobrze. Nie inaczej jest w przypadku wkręcania wkrętów. Należy być ostrożnym, gdyż zbyt silny nacisk spowoduje pęknięcie materiału. Narażone są na to wszystkie tworzywa, od gipsu po metal. Pamiętaj, by wkręcać wkręty z umiarem, kontrolując siłę ucisku, wzmocnisz konstrukcję i unikniesz dodatkowych kosztów. Niszczenie materiału powoduje także najczęściej wkręcanie pod zbyt ostrym kątem. Aby, uniknąć tego błędu montuj wkręty pod kątem 90°, kiedy jest to możliwe, w pozostałych przypadku zaleca się dodatkową ostrożność.

Sprawdź nasze produkty

Brak wcześniejszego wiercenia otworów

Część wkrętów wymaga wcześniejszego przygotowania powierzchni do montażu. Mowa tu o wierceniu wstępnym. Pominięcie tego kroku może doprowadzić do pęknięć w materiale. Warto zaznaczyć, że coraz więcej wkrętów nie wymaga wstępnego wiercenia. Co więcej, brak wcześniejszego wywiercenia otworu może spowodować niemożliwość dociągnięcia wkrętu. Sprawdź zalecenia producenta, gdyż może się okazać, że to właśnie przez ten błąd Twoje konstrukcje są nietrwałe.

Nieprawidłowy typ wkrętu

Każdy wkręt ma swoje konkretne zastosowanie. Wkręty z łbem talerzowym doskonale sprawdzą się przy montażu, chociażby więźby dachowej, gdzie wymagana jest wyjątkowa stabilność konstrukcji i odporność na wyrwanie, za to wkręty z łbem cylindrycznym zapewnią nam przytwierdzanie elementu takiego jak deska tarasowa z zapewnieniem minimalnej widoczności, maksymalizując estetykę. Przykładowo użycie wkrętu do metalu przy wkręcaniu płyt gipsowo-kartonowych może doprowadzić do ich pęknięcia. Należy pamiętać o prawidłowym doborze rodzaju wkrętu. Nawet jeśli na początku konstrukcja wydaje się stabilna, z biegiem czasu jej stan może się pogorszyć, co doprowadzi do jej zniszczenia. Unikniesz tego, wybierając wkręty przeznaczone do konkretnych materiałów.

Nadmiernie wkręcanie wkrętu

Jak to mówią „co za dużo to niezdrowo”. Powiedzenie to sprawdza się również w przypadku wkrętów. Nadmiernie wkręcając, możemy łatwo doprowadzić do przebicia lub uszkodzenia powierzchni. Na szczęście bardzo łatwo uniknąć tego błędu. Wystarczy wkręcać wkręt do momentu, gdy zlicuje się on z dokręcaną powierzchnią. Nie dokręcaj wkrętu na siłę, a dzięki temu będziesz mógł cieszyć się trwała i wytrzymałą konstrukcją!

Wkręcanie wkrętów wydaje się proste, jednak bardzo łatwo się zapomnieć i popełnić błąd. Czytając i stosując się do zaleceń producenta, unikniesz pomyłek, a Twoja budowla wytrzyma lata!

Przeczytaj pozostałe wpisy