Wkręty ciesielskie – jakie wybrać?

Przeczytano 0 razy.
Średni czas czytania 4 minuty.

Pod pojęciem usługi ciesielskie kryje się zarówno obróbka drewna budowlanego, jak i wykonywanie drewnianych konstrukcji budowlanych. Jako przykład posłużyć może drewniany strop, czyli belki mocowane równolegle do ścian domu. Aby efekty pracy były satysfakcjonujące, ważne są nie tylko umiejętności, ale również solidne wkręty, dzięki którym realizowany projekt jest solidny i trwały.

Wkręty ciesielskie WIROX i nierdzewne

Wkręty ciesielskie SPAX stanowią doskonałą alternatywę dla kołków. Różnią się między sobą długością, średnicą, rodzajem gwintowania oraz typem łba. Ważne, aby pozwalały na dociągnięcie łączonych elementów i zapewniały idealne przyleganie powierzchni względem siebie. To szczególnie istotne np. podczas budowy więźby dachowej. W naszym asortymencie znajdziesz wkręty ciesielskie ze stali nierdzewnej oraz ze specjalnej powłoki WIROX o wysokiej ochronie przed korozją.

Główka talerzowa a stożkowa – cechy i zastosowanie

Posiadamy wkręty z główką talerzową, która umożliwia większy rozstaw wkrętów oraz zapewnia wysoką siłę dociągającą. Jest ona zupełnie płaska, choć czasami znajduje się pod nią specjalne żebrowanie. To dzięki niemu istnieje mniejsza szansa na to, że bit wypadnie podczas wkręcania. Główki talerzowe dobrze dociągają drewno, tworząc mocne połączenia.

Drugą opcją są wkręty z łbem stożkowym – zwężającym się ku dołowi, który można optymalnie wkręcać w materiały drewniane i zlicować go z powierzchnią materiału.

Jakie wkręty należy zatem wybrać? Wszystko zależy od realizowanego przez nas projektu. Wkręty z łbem stożkowym to dobre rozwiązanie, gdy zależy nam na estetycznym wyglądzie. Główka dopasowuje się do powierzchni i zagłębia w nią, przez co jest mniej widoczna. Dlatego też wkręty tego typu stosuje się np. podczas montażu elewacji, tarasu, płyt MDF oraz płyt wiórowych.

Wkręty z łbem talerzowym to opcja dla osób, które oczekują wysokiej wytrzymałości. Płaska główka doskonale dociska do siebie wybrane elementy, gwarantując trwałe i solidne połączenie.

Wkręty ciesielskie SPAX – właściwości specjalne

Oprócz specjalnego łba, wkręty ciesielskie SPAX wyróżniają specjalne właściwości:

– profil falisty – zapewnia szybkie i bezpieczne wkręcanie,

– szpic  4CUT – pozwala na wkręcanie bez wstępnego nawiercania ( w zależności od drewna),

– gniazdo T-STAR Plus – zapewnia stabilne osadzenie i lepsze prowadzenie bita.

Gdy wiemy już, jaki rodzaj wkrętów ciesielskich wybrać, przychodzi czas na wybór rozmiaru. Podczas łączenia krokwi do murłaty przydadzą się dłuższe wkręty ciesielskie. Zaleca się, aby co najmniej połowa długości trzpienia znajdowała się w elemencie, do którego montujemy krokiew.

Czy kontrłaty są potrzebne?

Solidne wkręty to połowa sukcesu. Oprócz nich warto pochylić się również nad wyborem odpowiednich materiałów budowlanych. Dziś kilka słów na temat kontrłat i łat, czyli drewnianych listew o kwadratowym bądź prostokątnym przekroju, będących częścią konstrukcji dachowych. Kontrłaty układa się wzdłuż krokwi, a łaty prostopadle. Niektórzy zadają sobie pytanie, czy kontrłaty na pewno są potrzebne. Odpowiedź brzmi: tak. Ich brak może powodować pod pokryciem środowisko do gnicia łat oraz korozji blachy.

Wybór odpowiednich wkrętów ciesielskich znacznie wpływa na efekt końcowy całej konstrukcji. Pamiętaj, aby przy zakupie brać pod uwagę ich średnicę i długość, odporność na korozję, kształt łba i gniazdo. Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą wkrętów ciesielskich.

Przeczytaj pozostałe wpisy

Jak oszczędzić na budowie tarasu?

Jak oszczędzić na budowie tarasu? Przeczytano 0 razy. Budowa wymarzonego tarasu może wiązać się z wieloma dużymi wydatkami. Deski, wkręty i akcesoria mogą wyjątkowo nadszarpnąć