Jak uniknąć pękania drewna podczas wkręcania wkrętów?

Przeczytano
0
razy.

Wkręty są niezastąpionymi elementami każdej drewnianej konstrukcji. Jednakże wkręcone w nieprawidłowy sposób mogą spowodować uszkodzenie materiału, co prowadzi do obniżenia trwałości i wytrzymałości projektu. Pęknięcie drewna to częsty problem, zwłaszcza u osób, które dopiero zaczęły swoją przygodę z majsterkowaniem i montażem. W naszym artykule poznasz kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci znacząco zmniejszyć ryzyko pęknięć.

Wybierz odpowiednie wiertło

Dobre wiertło to podstawa. Aby zminimalizować występowanie pęknięć w drewnie, należy wybrać te o odpowiedniej średnicy. Wybierz wiertło o średnicy nieco mniejszej niż średnica wkrętu, aby zapewnić odpowiednią przyczepność. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż zbyt duże wiertło nie zapewni odpowiedniego ścisku. Zbyt luźno osadzony wkręt może doprowadzić do pęknięć drewna. Ważna jest także długość wkrętu, ponieważ zbyt długi wkręt może wywołać napięcie drewnie, przez co mogą pojawić się uszkodzenia w materiale.  

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na wybór wiertła, jest rodzaj drewna. Twarde drewno takie jak dąb czy modrzew syberyjski jest mniej podatne na pęknięcia, w przeciwieństwie do drewna miękkiego. Dlatego, przy pracy z drewnem miękkim zaleca się wybór mniejszej średnicy wiertła, aby uniknąć pęknięć.

Wstępne nawiercanie

Przed przystąpieniem do montażu warto poświęcić chwile czasu na wcześniejsze nawiercenie otworu. Pomoże to uniknąć efektu rozłupywania się drewna. Należy pamiętać, że otwór powinien być nieco mniejszy od średnicy wkrętu. Zapewni to odpowiednie trzymanie i trwałość. Co więcej, otwór nie może być zbyt głęboki, ponieważ może osłabić drewno. 

Sprawdź nasze produkty

Użyj specjalnych wkrętów

Niektóre wkręty posiadają specjalną ostrą końcówkę, która umożliwia wkręcanie bez wstępnego nawiercania. Posiada ją część wkrętów SPAX. Szpic 4CUT pozwala ona na pominięcie wstępnego przygotowania otworów (w zależności od drewna) oraz skutecznie zmniejszenie efektu rozłupywania. Ma on kształt kwadratu, dzięki czemu drewniane włókna są skutecznie wypierane podczas wkręcania, tworząc miejsce na główną część wkrętu. Niedający się normalnie uniknąć nacisk rozpychający, wywoływany w drewnie przez rdzeń wkrętu, jest w ten sposób skutecznie redukowany, co zmniejsza rozchodzenie się drewna w pobliżu krawędzi. 

Odpowiednie mocowanie wkrętów w drewnie może wydawać się trudnym zadaniem, jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich wskazówek można zminimalizować ryzyko pęknięć. Wybór wkrętów, przygotowanie drewna i dobór narzędzi ułatwi prace oraz pomoże w osiągnięciu trwałego i bezpiecznego połączenia.

Przeczytaj pozostałe wpisy