Tarasowe

Taras

Taras

Ocena klientów:
Ilość ocen: 3 80%
Nierdzewne

Nierdzewne

Taras

Taras

Ocena klientów:
Ilość ocen: 4 95%
Nierdzewne

Nierdzewne

Taras

Taras

Ocena klientów:
Ilość ocen: 1 100%
Taras

Taras

Ocena klientów:
Ilość ocen: 8 97.6%
Nierdzewne

Nierdzewne

Taras

Taras

Ocena klientów:
Ilość ocen: 3 100%
Nierdzewne

Nierdzewne

Taras

Taras

Ocena klientów:
Ilość ocen: 0 0%
Nierdzewne

Nierdzewne

Taras

Taras

Ocena klientów:
Ilość ocen: 1 100%
Nierdzewne

Nierdzewne

Taras

Taras

Ocena klientów:
Ilość ocen: 0 0%

W przypadku budowy tarasu najlepsze rozwiązanie stanowią wkręty tarasowe ze stali nierdzewnej oraz wkręty pokryte specjalną powłoką antykorozyjną WIROX C4. Zwykły ocynk mógłby zabarwić drewno i nadać mu niepożądany kolor. Nikt nie chciałby widzieć na nowym tarasie plam i zacieków. Dlatego też wybór wkrętów jest tak samo ważny jak zakup odpowiedniego gatunku drewna. Jaka długość wkrętu okaże się właściwa? Zwykle oblicza się to w następujący sposób: grubość deski tarasowej x2,5 = długość wkrętu. Należy również pamiętać o tym, aby wkręty tarasowe wkręcać pod kątem prostym. W efekcie powinny one zrównać się z deską. W naszej ofercie znajdują się wkręty tarasowe Wirox C4, ze stali nierdzewnej, do profilu aluminiowego, do profilu stalowego, do kompozytu.

Taras jest idealnym miejscem do odpoczynku i regeneracji po ciężkim dniu. Doskonale nadaje się do wspólnych, rodzinnych śniadań oraz popołudniowej drzemki na świeżym powietrzu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się jego budowę! Największą popularnością cieszą się tarasy drewniane! Ich budowa nie jest skomplikowana! Wystarczy odrobina chęci, materiału i solidnych wkrętów! Chociaż zdarza się, że elementy złączne traktowane są po macoszemu, odgrywają bardzo istotną rolę! To one w znacznym stopniu decydują o tym, czy ostateczna konstrukcja będzie trwała.

Od czego zależy wytrzymałość połączeń wkrętowych?

Drewno stanowi naturalny materiał budowalny, który wymaga szczególnego podejścia. Bardzo łatwo jest go rozdzielić wzdłuż włókien poprzez nieprawidłowe wkręcanie wkrętów lub wbijanie gwoździ. Pękanie drewna sprawia, że połączenie staje się mniej trwałe. Na wytrzymałość połączenia dla wkrętów i śruby składają się:

– wytrzymałość wkręta – należy zwrócić uwagę na średnicę trzpienia oraz jakość stali. Nieodpowiedni wybór powoduje ryzyko ścięcia wkręta w twardym drewnie,

– wytrzymałość złącza śrubowego w drewnie – należy skupić się na kształcie oraz długości gwintu nakrętki. Niewłaściwa nakrętka może doprowadzić do zniszczenia płyty wiórowej lub miękkiego drewna.

Dlaczego wkręty SPAX? Najważniejsze cechy!

Wkręty tarasowe SPAX oferują najwyższą jakość i trwałość. Co wyróżnia je na tle pozostałych, zwykłych wkrętów? W gronie najważniejszych zalet wkrętów do tarasów SPAX znajdują się:

– gniazdo T-STAR plus –lepsze przenoszenie siły oraz prowadzenie,

– główka cylindryczna – bez problemu zagłębia się w materiale zmniejszając siłę rozszczepiającą,

– gwint dociągający – szybkie wkręcanie dzięki powłoce ułatwiającej poślizg,

– profil falisty SPAX i szpic CUT – zmniejszają efekt rozszczepienia i moment obrotowy wkręcania.

Jakie wkręty do budowy tarasu?

W naszej ofercie znajdziecie Państwo wkręty tarasowe ze stali węglowej w powłoce antykorozyjnej WIROX C4. Ten typ wkrętów świetnie sprawdzi się w połączeniu z tzw. miękkim drewnem europejskim takim jak modrzew, sosna, czy też świerk. Oprócz tego, wkręty przeznaczone są do deski tarasowej modyfikowanej termicznie, czyli hartowanej za pomocą pary wodnej i wysokiej temperatury.

Ponadto oferujemy również wkręty ze stali nierdzewnej A2 przeznaczone do montażu tarasów z „twardego”, egzotycznego drewna oraz z aluminiową podkonstrukcją. Co więcej, posiadamy wkręty tarasowe do profilu stalowego, które zostały zaprojektowane z myślą o montażu desek do legara stalowego oraz drewnianych sztachet.

W naszym asortymencie znajdziecie Państwo także wkręty kompozytowe do montażu stalowych uchwytów do legara z kompozytu oraz drewnianego.

Bez względu na rodzaj drewna, warto zdecydować się na deski grube oraz wąskie.

Wkręty SPAX – jak wkręcać? Krok po kroku!

Jak poprawnie zastosować wkręty? Wszystko zależy od rodzaju wkrętów. Od solidnego połączenia dzielą nas tylko 2 kroki! Jako przykład posłużą nam wkręty tarasowe SPAX ze stali nierdzewnej A4.

Po pierwsze, należy nawiercić deski i legary za pomocą SPAX step drill 4, wykorzystując dużą prędkość obrotową (ok. 3000 obr./min) oraz starając się nawiercać na całej długości wkrętu.

Po drugie, należy wkręcić wkręt tarasowy przy użyciu SPAX BIT T-STAR plus T25. Trzeba zrobić to jednym ruchem, tak, aby główka znalazła się na równi z deską. Efekt? Zero pęknięć i deformacji drewna, które negatywnie wpłynęłyby na wygląd konstrukcji!

Ile wkrętów na 1 m2 tarasu?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, ile wkrętów można zużyć na 1 m2 powierzchni. Zwykle potrzeba ok. 32 sztuk. Każdą deskę należy połączyć z legarem przy użyciu 2 wkrętów. Powinny znajdować się one w jednej linii oraz w takiej samej odległości (ok. 10 mm) od brzegów deski.

Jeśli chodzi natomiast o rozstaw legarów pod deski tarasowe, przyjmuje się, że prawidłowa odległość pomiędzy nimi wynosi 40-60 cm. Dokładna wartość zależy od grubości deski oraz systemu montażu.

Jakie drewno do budowy tarasu?

Na estetyczny i prawidłowy montaż wpływa również właściwe drewno. Jeżeli nie decydujemy się na taras z zadaszeniem, szczególną uwagę należy poświęcić odporności na właściwości atmosferyczne. Taką wykazują modrzew oraz daglezja. Dodatkową zaletą tych drzew jest ich barwa w odcieniach czerwieni.

Drewna takie jak sosna, świerk, czy też buk dobrze sprawdzą się na tarasach zadaszonych, które nie będą narażone na zbytnie działanie wilgoci. Sosnowa deska tarasowa jest tania i łatwo dostępna. Nie poleca się jej jednak do konstrukcji intensywnie użytkowanych. Z kolei świerk cechuje wytrzymałość i estetyczny wygląd. Trzeba go jednak impregnować, aby zapewnić ochronę przed grzybami, pleśnią oraz wilgocią.

Do budowy tarasu dobrze sprawdzą się również egzotyczne gatunki drewna takie jak tek, bangkirai, cumaru, które nie chłoną wody i nie są im straszne grzyby oraz pleśń.

Wkręty SPAX a gwoździe/klamry

Podczas montażu tarasu nie trudno o pomyłkę. Wkręty można jednak bez problemu demontować, nie powodując przy tym żadnych uszkodzeń. Dlatego też stanowią lepszą opcję niż gwoździe lub klamry. Co więcej, zastosowanie gwoździ oraz klamer wymaga wykorzystania siły. Inaczej jest w przypadku wkrętów SPAX. Szpic CUT oraz profil falisty znacznie ułatwiają zagłębienie. Wkręty SPAX łatwo można odkręcić, wymagają niewielkiego nakładu siły, a także wykazują wysoką nośność oraz dużą żywotność.

Akcesoria do budowy tarasu

Aby rezultaty pracy były zadowalające, a nasze działania bardziej efektywne, warto skorzystać z akcesoriów do tarasów. Podczas montażu desek tarasowych przydadzą się m.in. dociągarka do wyrównywania zwichrowanych desek oraz podkładki dylatacyjne utrzymujące przepływ powietrza. O odpowiednią ochronę drewnianej podkonstrukcji tarasów zadbają z kolei podkładki pod legary oraz taśma izolująca odporna na uderzenia i promieniowanie UV. Zastosowanie tych dodatków jest solidnym zabezpieczeniem przed wilgocią. Nie należy bowiem dopuścić do sytuacji, aby zastoje wody powodowały gnicie drewna.