Jak oszczędzić na budowie tarasu?

Przeczytano 0 razy.
Średni czas czytania 4 minuty.

Budowa wymarzonego tarasu może wiązać się z wieloma dużymi wydatkami. Deski, wkręty i akcesoria mogą wyjątkowo nadszarpnąć domowy budżet. Nic więc dziwnego, że szukamy sposobu na obniżenie kosztów. W naszym artykule zdradzimy kilka sposobów jak skutecznie oszczędzić na budowie tarasu przy jednoczesnym zachowaniu jego trwałości i wytrzymałości!

Ile kosztuje budowa tarasu?

Zanim przejdziemy do przedstawienia porad warto poświęcić chwilę omówieniu kosztów związanych z budową tarasu. Przede wszystkim należy określić kształt, powierzchnię oraz technologię w jakiej będzie budowany. Rynek surowców jest dynamiczne dlatego podane przez nas ceny mogą się różnić. W zależności od rodzaju drewna koszt deski tarasowej może wahać się od 60 zł/m2 do nawet 300zł/m2 w przypadku ekskluzywnego drewna egzotycznego lub wysokiej jakości kompozytu. Do tego dochodzą wkręty oraz róże dodatki np. legary, podkładki pod legary i krzyżyki dystansowe, czy też narzędzia takie jak dociągarka desek tarasowych. Nie da się ukryć, że jest to nie lada wydatek.

Odpowiedni materiał

Deski kompozytowe czy deski z naturalnego drewna? Zdania na ten temat są podzielone, a oba materiały mają zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Przede wszystkim tarasy z desek drewnianych nie nagrzewają się pod wpływem słońca, można śmiało chodzić po nich boso. Niestety drewno jest podatne na wilgoć i pogodę, z tego względu wymaga konserwacji. Chcąc cieszyć się drewnianym tarasem na lata, trzeba zainwestować czas oraz pieniądze na środki do pielęgnacji, co może ostatecznie zwiększyć wydatki. Przy deskach kompozytowych konserwacja nie jest potrzebna, ponieważ mieszanka drewna i tworzyw sztucznych wykazuje dobrą odporność na działanie wilgoci, ataki szkodników i zmienne warunki atmosferyczne. Koszt budowy tarasu z deski kompozytowej jest także niższy, w porównaniu tego wykonanego z desek drewnianych (w zależności od jakości i rodzaju surowca). 

Sprawdź nasze produkty

Dobierz odpowiednie wkręty

Wkręty to zaraz po deskach zazwyczaj największy wydatek przy budowie tarasu. Do zmniejszenia wydatków kluczowy jest ich odpowiedni dobór. Jeśli twoje deski wykonane są z drewna miękkiego takiego jak sosna czy świerk warto wybrać wkręty tarasowe C4. Są wysoce odporne na korozję i różne warunki pogodowe oraz co najważniejsze, są tańsze niż klasyczne wkręty nierdzewne A2. Dzięki nim zredukujesz koszty wkrętów przy jednoczesnym korzystaniu z najlepszych technologii SPAX. 

Do budowy tarasów polecane są także wkręty nierdzewne A4. Wybranie ich wiąże się z dużymi wydatkami, ponieważ są bardziej odporne na korozję i środowisko kwasowe niż wkręty A2. Jeśli twój taras nie jest narażony na wysoką wilgotność oraz nie znajduje się nad morzem, nie ma potrzeby ich zakupu. Do tarasu z twardego drewna w zupełności wystarczą zwykłe wkręty A2.

Ogranicz straty w materiale

Zakup akcesoriów może wiązać się z dodatkowymi kosztami, jednak dzięki nim uda Ci się uniknąć dodatkowych wydatków w przyszłości. Nieodpowiednio zamontowane wkręty mogą zniszczyć materiał, obniżyć bezpieczeństwo i wytrzymałość konstrukcji. Dlatego warto zainwestować w wiertło, które pozwoli na nawiercenie otworów w materiale, zwłaszcza jeśli posiadasz deski tarasowe z twardego drewna. Wtedy będziesz miał pewność, że deska się nie rozszczepi i unikniesz dodatkowych koszów.

Pamiętaj jednak, że oszczędzanie na budowie tarasu nie oznacza rezygnacji z jakości czy trwałości materiałów. Ważne jest, aby znaleźć odpowiedni balans między obniżeniem kosztów a jakością wykonania, aby cieszyć się trwałym i estetycznym tarasem przez wiele lat.

Przeczytaj pozostałe wpisy