Wzmocnienia poprzeczne – jak zapewnić trwałość konstrukcji?

Przeczytano 0 razy.
Średni czas czytania 3 minuty.

Realizacja projektów z drewnem w roli głównej bywa nie lada wyzwaniem. Najważniejsze jest zapewnienie konstrukcji stabilności i trwałości. Bywa, że narażona jest ona na obciążenia, które przekraczają wytrzymałość drewna. Dlatego też bardzo często stosuje się wzmocnienia poprzeczne przy użyciu wkrętów. Czym dokładnie są i jak je zastosować?

Jak stosować wzmocnienia?

Wzmocnienia poprzeczne to specjalne wkręty przeznaczone do zwiększenia wytrzymałości drewnianych konstrukcji. Wyróżnia je specyficzny kształt oraz wyższa niż w przypadku tradycyjnych wkrętów nośność. Muszą być w stanie przyjąć najwyższe siły rozciągające i odprowadzić je od drewna. Im dłuższy i szerszy jest gwint elementów łączących, tym większe są przyjmowane siły rozciągające. Z pomocą przychodzą wkręty z pełnym gwintem SPAX, które zapewniają bezpieczne mocowanie.

Do budowy konstrukcji drewnianych często stosuje się drewno świerkowe. Jego podłużne włókna mogą przyjąć naprawdę duże naprężenia rozciągające, które będą aktywne równolegle do włókien. Działanie w kierunku poprzecznym do włókien drewna, zmniejsza jego wytrzymałość na rozciąganie. Wkręty wkręcane są bezpośrednio do nacięcia poprzecznie do przebiegu włókien drewna.

Sprawdź nasze wkręty ciesielskie!

Wzmocnienia poprzeczne – po co je stosować? Poznaj 3 powody!

Wzmocnienia poprzeczne stosuje się przede wszystkim w trzech celach:
1. Zwiększenie nośności – wzmocnienia poprzeczne mogą zwiększyć nośność konstrukcji, zapewniając jej wytrzymałość.
2. Zapewnienie stabilności – drewniane belki często narażone są na działanie wiatru, a wzmocnienia zapewniają dodatkową stabilność.
3. Łączenie wielu elementów – dzięki wzmocnieniom istnieje możliwość stworzenia rozbudowanych i trwałych konstrukcji.

Przed zastosowaniem wkrętów należy dokładnie zaplanować całą budowę. Najlepiej skontaktować się ze specjalistą, który będzie w stanie ocenić, z jakimi obciążeniami możemy mieć do czynienia. Ważne, aby zaplanować miejsce instalacji wkrętów oraz upewnić się, że zostały poprawnie wkręcone, a po montażu kontrolować ich stan. Szybkie wykrycie ewentualnych błędów pozwoli uniknąć większych uszkodzeń.

Wkręty do Wzmocnień SPAX

Dziś pod lupą znajdą się wkręty ze stali węglowej hartowanej do wzmocnień z główką cylindryczną. Dostępne są one od rozmiaru 6×80 do 8×240. Zapewniają wyraźnie mniejszy moment wkręcający i zredukowaną siłę rozszczepiającą. Idealnie sprawdzą się do wzmacniania przekrojów i połączeń drewnianych. Wkręty zostały wyposażone we właściwości specjalne:

  • T-STAR Plus – bit ładnie osadzony i lepiej prowadzony,
  • główka cylindryczna – łatwo zagłębia się w drewnie,
  • profil falisty- szybkie i bezpieczne wkręcanie,
  • 4CUT- skutecznie zmniejsza efekt rozłupywania,
  • WIROX – wysoka ochrona przez korozją i przyjazna dla środowiska ( nie jest jednak w stanie zastąpić stali nierdzewnej).
Wkręty do Wzmocnień SPAX®

Jeśli chcesz zadbać o zwiększenie wytrzymałości drewnianych konstrukcji, postaw na poprzeczne wzmocnienia wkrętów. Dzięki nim jesteśmy w stanie zwiększyć nośność, zapewnić stabilność oraz trwale połączyć ze sobą wiele elementów. Stosowanie wzmocnień wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy, dlatego też warto skontaktować się z ekspertem, który przedstawi nam najlepsze rozwiązania.

Przeczytaj pozostałe wpisy

Jak oszczędzić na budowie tarasu?

Jak oszczędzić na budowie tarasu? Przeczytano 0 razy. Budowa wymarzonego tarasu może wiązać się z wieloma dużymi wydatkami. Deski, wkręty i akcesoria mogą wyjątkowo nadszarpnąć