Wkręty SPAX: różne kształty główek

Przeczytano 0 razy.
Średni czas czytania 4 minuty.

Jednym z kryteriów podziału wkrętów SPAX jest rodzaj łba. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się główkę cylindryczną, soczewkową, stożkową oraz talerzową. Każda z nich ma inne zadanie i przeznaczona jest do innego typu konstrukcji. Dziś kilka słów o ich najważniejszych cechach!

Wkręty fasadowe, ciesielskie, tarasowe – jaką mają główkę?

Wybór wkrętów tarasowych jest tak samo ważny, jak wybór odpowiedniego gatunku drewna. Należy wziąć pod uwagę m.in. odpowiednią długość, powłokę wkrętów oraz kształt główki. To ważne, aby zapewnić trwałość konstrukcji i zapobiec powstawaniu na tarasie plam i zacieków.

Wkręty ciesielskie również wymagają od nas sporej uwagi. Wykorzystywane są przede wszystkim do łączenia takich elementów jak krokwie, kontrłaty i łaty. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność zapewnienia ścisłego przylegania do siebie połączonych fragmentów. Kształt łba również odgrywa tutaj istotną rolę.

Jeśli chodzi natomiast o wkręty fasadowe, można zdecydować się zarówno na wkręty do widocznego, jak i niewidocznego montażu. Znajdują się one na frontowej ścianie budynku, która pełni funkcję reprezentatywną. W związku z tym warto wybrać wkręty z odpowiednią główką!

Poniżej przedstawiamy podział na przeznaczenie wkrętów oraz rodzaj łba, jaki jest przy nich stosowany.

Wkręty z łbem cylindrycznym

Główka cylindryczna bez problemu zagłębia się w drewno, skutecznie zmniejszając siłę rozwarstwiającą. Jej niewielka średnica sprawia, że wkręty tego typu są praktycznie niewidoczne w materiale. Dlatego też tak chętnie wykorzystuje się je do budowy tarasów.

Wśród najczęściej wybieranych wkrętów z tej kategorii znajdują się wkręty tarasowe ze stali nierdzewnej A2, które dostępne są w kolorze starego złota oraz srebrnym. Można je stosować do montażu tarasów z „twardego” i egzotycznego drewna. Zostały wyposażone w gwint dociągający, który gwarantuje pewne połączenie skręcanych elementów i minimalizuje skrzypienie konstrukcji.

Sprawdź nasze wkręty tarasowe i dodatki!

Główka soczewkowa

Wkręty z główką soczewkową wyróżnia płaska geometria w kształcie soczewki. Ze względu na estetyczny wygląd, wkręty chętnie wykorzystywane są do połączeń meblowych oraz listew przypodłogowych. Pełnią wówczas nie tylko funkcję elementów złącznych, ale także dekoracyjną.

Cechy wkrętów z główką stożkową i talerzową

Wkręty z łbem stożkowym należą do najczęściej wykorzystywanych wkrętów. Jak sama nazwa wskazuje, główka ma kształt stożka i jest określana przez SPAX jako uniwersalna główka 90°. Wkręty optymalnie można wkręcać w drewniane materiały i zlicować z powierzchnią.  

Wkręty z główką talerzową szczególnie nadają się do skręcania krokwi. Zapewniają szczelniejsze dociskanie połączeń, także w przypadku odkształconego drewna. Wszystko dzięki główce podobnej do talerza, która zwiększa powierzchnię styku z wybranym przedmiotem. Wkręty z główką talerzową SPAX dostępne są od średnicy gwintu zewnętrznego 5,0 mm. Dzięki nim przykręcanie elementów ze stali i blachy, a także okuć do drewna jest możliwe bez wcześniejszego pogłębiania otworu. Duża siła przeciągania główki pozytywnie wpływa na oszczędność czasu pracy.

Przeczytaj pozostałe wpisy

Jak oszczędzić na budowie tarasu?

Jak oszczędzić na budowie tarasu? Przeczytano 0 razy. Budowa wymarzonego tarasu może wiązać się z wieloma dużymi wydatkami. Deski, wkręty i akcesoria mogą wyjątkowo nadszarpnąć