Deski drewniane a legar kompozytowy. Dlaczego nie warto wybierać takiego połączenia?

Przeczytano 0 razy.
Średni czas czytania 3 minuty.

Ostatnio bardzo często otrzymujemy zapytania dotyczące przytwierdzania desek drewnianych do legara kompozytowego. Jakich wkrętów użyć do takiego połączenia? Czy da się coś zrobić, aby taka konstrukcja była trwała? Właśnie dlatego powstaje ten artykuł – chcemy rozwiać wszystkie wątpliwości, które pojawiają się w tej kwestii.

Czy można przykręcać deski drewniane do legara kompozytowego?

Na początku warto jasno powiedzieć, że nie zaleca się przykręcania desek drewnianych do legara kompozytowego. Dlaczego? Kompozyty różnią się gęstością oraz twardością. W związku z tym trudno jest dopasować wkręt, który byłby odpowiedni dla każdego rodzaju. Przykładowo, wkręty z większym gwintem mogą nie sprawdzić się w bardziej plastycznych materiałach, ponieważ łatwo będzie je wyrwać. Dodatkowo miękkość materiału, jakim jest kompozyt, w połączeniu z pracą drewnianych desek może powodować, że wkręty zaczną samoistnie wychodzić z kompozytowego legara.

Rozszerzalność cieplna

Warto dodać, że drewno i materiały kompozytowe mają różną rozszerzalność termiczną. Drewno wykazuje tendencję do kurczenia się i rozszerzania w zależności od wilgotności powietrza. Z kolei legary kompozytowe zachowują swoje wymiary.

Gdy nieświadomie przykręcimy jeszcze wilgotne deski do legarów kompozytowych, po wysuszeniu mogą one zmniejszyć swój rozmiar. To z kolei ma swoje następstwa w postaci wypaczenia desek, a w niektórych przypadkach nawet ich pęknięcia.

Sprawdź nasze wkręty tarasowe i dodatki!

Dlaczego niektórzy decydują się na połączenie drewnianych desek z kompozytem?

Głównym powodem, dla którego ludzie wybierają legary kompozytowe zamiast drewnianych, jest cena. Są one tańsze, jednak atrakcyjna cena nie przekłada się w tym przypadku na jakość konstrukcji. Jeśli chcemy zdecydować się na legary kompozytowe, należy dobrać do nich również deski kompozytowe.

Podczas montażu warto postawić na materiały i połączenia, które odwdzięczą się trwałością konstrukcji. Nie zawsze tańsze rozwiązania w wieloletniej perspektywie mogą okazać się korzystniejsze!

Co w zamian? Czym zastąpić legar kompozytowy?

Jaki rodzaj legara zamiast kompozytowego wybrać do desek drewnianych? Oto trzy propozycje wraz z wkrętami, które warto w takiej sytuacji zastosować: 

Przeczytaj pozostałe wpisy

Jak oszczędzić na budowie tarasu?

Jak oszczędzić na budowie tarasu? Przeczytano 0 razy. Budowa wymarzonego tarasu może wiązać się z wieloma dużymi wydatkami. Deski, wkręty i akcesoria mogą wyjątkowo nadszarpnąć