Jakie wkręty do budowy więźby dachowej? Podstawowe etapy wznoszenia dachu!

Przeczytano 0 razy.
Średni czas czytania 4 minuty.

Budowa dachu stanowi ostatni etap wznoszenia budynku. Jest procesem skomplikowanym, wymagającym odpowiedniej wiedzy oraz niezawodnych materiałów.

Murłata, krokwie, łaty i kontrłaty

Na początku należy dokładnie zaplanować konstrukcję dachu. W projekcie powinny znaleźć się m.in. informacje na temat jego kształtu i pokrycia, rozmieszczenia okien oraz połączeń krokwi. Dokładne dane pozwolą na przygotowanie odpowiedniej ilości materiału. Murłata, krokwie, łaty oraz kontrłaty stanowią podstawowe elementy, bez których nie można się obejść.

Sprawdź nasze wkręty ciesielskie!

Jakie wkręty do więźby dachowej?

Drugi etap to wzniesienie więźby dachowej. Stanowi ona nośną konstrukcję dachu niezależnie od tego, czy jest on krokwiowy, czy płatwiowy. Warto w tym miejscu wspomnieć o różnicy między nimi. W przypadku dachu krokwiowego krokwie ustawione są pod skosem lub naprzeciwko siebie. Z kolei w dachu płatwiowym znajdują się na belkach nośnych łączących obie strony szczytu.

Wkręty SPAX to elementy złączne, które doskonale zastępują popularne wcześniej gwoździe. Są opcją trwalszą i łatwiejszą w montażu. Podczas budowy dachu świetnie sprawdzą się wkręty z główką talerzową i gwintem częściowym. Potrafią one dociągnąć do płatwi nawet odkształcone krokwie. Połączenie drewniane dobrze wzmocnią skośnie wkręcone wkręty z pełnym gwintem. Przy stromych dachach problemem bywa ssanie wiatru. W takich przypadkach niezbędne są wkręty odporne na wyrwanie.

Wkręty ciesielskie talerzowe a stożkowe

W naszym asortymencie znajdują się wkręty ciesielskie z główką talerzową i stożkową oraz niepełnym gwintem. Który łeb należy zatem wybrać? Talerzowy wyróżnia się lepszym dociskiem, co skutkuje oszczędnością czasu i materiału. Z kolei wkręty stożkowe warto zastosować tam, gdzie konieczna jest płaska powierzchnia np. przy montażu łat i kontrłat. W naszej ofercie znajdują się wkręty pokryte stalą nierdzewną A2, jak i specjalną powłoką WIROX.

Dlaczego wkręty SPAX?

Wkręty SPAX wyróżniają specjalne właściwości:
Gniazdo T-STAR Plus BIT jest dobrze osadzony i lepiej prowadzony.
Profil falisty Gwarantuje szybkie i bezpieczne wkręcanie.
Szpic 4CUT Zmniejsza efekt rozłupywania, do zastosowania bez wstępnego nawiercania (w zależności od drewna).
Powłoka ze stali nierdzewnej A2 Do zastosowania w miejscach narażonych na warunki atmosferyczne oraz w wilgotnych pomieszczeniach typu kuchnia i łazienka.

Pozostałe etapy budowy dachu

Trzecim etapem jest foliowanie lub deskowanie. Więźbę dachową porywa się specjalną folią dachową, która ma za zadanie zapewnić nieprzemakalność konstrukcji. Drugą opcją jest pokrycie dachu warstwą równych desek.

Następnie przychodzi czas na zastosowanie łat i kontrłat oraz montowanie rynien i okien dachowych. Potem należy wykorzystać wybrane pokrycie i odpowiednio ułożyć dachówki. Na koniec ocieplenie! Zwykle w tym celu używa się wełny mineralnej, mocując ją pomiędzy krokwiami!

Wznoszenie dachu to jeden z najważniejszych elementów podczas budowy budynku. Oprócz solidnego drewna i pokrycia dachowego należy wybrać również solidne wkręty, które zapewnią trwałe połączenia i pewną konstrukcję!

Przeczytaj pozostałe wpisy

Jak oszczędzić na budowie tarasu?

Jak oszczędzić na budowie tarasu? Przeczytano 0 razy. Budowa wymarzonego tarasu może wiązać się z wieloma dużymi wydatkami. Deski, wkręty i akcesoria mogą wyjątkowo nadszarpnąć