Jak zadbać o taras drewniany? Poprawna pielęgnacja

Przeczytano 0 razy.
Średni czas czytania 4 minuty.

Taras drewniany to zarówno doskonałe miejsce wypoczynku, jak i piękna ozdoba każdego domu. Aby jak najdłużej cieszyć się jego estetyką i funkcjonalnością, kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja. Drewno jest materiałem naturalnym, który wymaga regularnego zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi, w szczególności pogodowymi oraz insektami. Zaniedbanie lub niepoprawna pielęgnacja mogą skutkować zniszczeniem drewnianych desek, co negatywnie wpłynie na wygląd tarasu. Oto, kilka porad jak właściwie pielęgnować drewniany taras oraz jakich materiałów użyć, aby jak najdłużej cieszyć się jego estetycznym wyglądem i funkcjonalnością. 

Olejowanie

Olejowanie jest kluczowym krokiem w poprawnej pielęgnacji tarasu. Pozwala zachować jego wygląd, trwałość oraz zapewnia deskom ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Dodatkowo to doskonały sposób na zapobieganie ścieraniu i uszkodzeniom mechanicznym powstających podczas użytkowania tarasu. Olejowanie powinno odbywać się zazwyczaj raz lub dwa razy w ciągu roku oraz być dostosowane do stopnia nasłonecznienia powierzchni drewna. Polecamy wykonanie tego zabiegu wiosną oraz jesienią, dzięki czemu taras będzie odporny na niekorzystną w tym okresie pogodę. 

Jednak jaki preparat wybrać? Dobry olej do pielęgnacji tarasu powinien nie tyko chronić przed wpływem czynników atmosferycznych, ale także regulować wilgotność drewna oraz zapobiegać szarzeniu i wysychaniu desek tarasowych. Aby uniknąć odbarwienia materiału wybierz preparat, który zawiera absorbery UV, które chronią drewno przed promieniami słonecznymi. Warto wybrać olej o kolorze zbliżonym do odcieni desek tarasowych. Jednak niezależnie od wariantu kolorystycznego olejowane deski będą mieć naturalne, półmatowe wykończenie.

Regularne czyszczenie

Kurz, brud, liście czy mech to jedne z najczęstszych zanieczyszczeń pojawiających się na przydomowych tarasach. Ich nadmiar negatywnie wypływa nie tylko na wygląd tarasu, ale także stan drewna. Taras należy czyścić regularnie  za pomocą miękkiej szczotki lub myjki ciśnieniowej. Ważne jest zastosowanie odpowiedniego ciśnienia wody, gdyż zbyt mocny strumień mógłby uszkodzić strukturę drewna. W przypadku zabrudzeń trudniejszych do usunięcia warto sięgnąć po specjalne preparaty czyszczące przeznaczone do drewna. Na przykład do brudnych lub zczerniałych desek zalecamy skorzystanie z płynów oczyszczających oraz usuwających różne zanieczyszczenia biologiczne z tarasów drewnianych. Jeśli na swoim tarasie zauważysz czarne plamy pleśni, musisz koniecznie oczyścić taras oraz wyeliminować bakterie. Sprawdzi się do tego podkład sanityzujący, który wyeliminuje niebezpieczne zarazki. Dzięki temu materiał znów będzie zdrowy oraz nadający się do konserwacji. 

Sprawdź nasze produkty

Skutki braku konserwacji tarasu

Odpowiednia konserwacja to klucz do trwałego i pięknego tarasu. Brak zabezpieczenia drewna warunkami atmosferycznymi może doprowadzić nie tylko do zniszczenia, ale również odbarwienia desek. Skutkuje to pojawieniem się patyny (szarości), która jest wynikiem wystawienia desek tarasowych na promieniowanie UV oraz wilgoć. Wprawdzie taras nie ulega pod jej wpływem zniszczeniu, jednak wygląda bardzo nieestetycznie. 

Deski, które nie są zabezpieczone impregnatem, tracą wytrzymałość, a bez substancji ochronnych zawartych w preparacie stają się bardziej narażone na pęknięcia. Mimo że drewno egzotyczne jest bardziej wytrzymałe od europejskiego to w przypadku długotrwałego zaniedbania, konieczna będzie renowacja tarasu przy pomocy środków chemicznych lub szczotkowania maszynowego. Jeśli olejowanie nie było wykonywane przynajmniej raz w roku, niezbędna może okazać się wizyta profesjonalistów, aby taras odzyskał dawny wygląd.

Pielęgnacja drewnianego tarasu wymaga regularności i warto poświęcić na nią trochę więcej czasu. Czyszczenie, impregnacja oraz ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi to podstawy, które pozwolą cieszyć się tarasem przez wiele sezonów. Zadbaj o niego już dziś, aby cieszyć się jego wyglądem i funkcjonalnością.

Przeczytaj pozostałe wpisy