Jak skutecznie wkręcać wkręty? Praktyczne wskazówki

Przeczytano 0 razy.
Średni czas czytania 3 minuty.

Montując drewniane konstrukcje, nie obejdzie się bez solidnych wkrętów do drewna. Ich zadaniem jest stworzenie trwałych mocowań. Skuteczne i prawidłowe wkręcanie wymaga dokładności, cierpliwości, niezawodnego materiału i odpowiedniej techniki. Co warto wziąć pod uwagę podczas montażu wkrętów?

Wybór odpowiednich wkrętów

Podstawą jest oczywiście właściwy wybór elementów złącznych. To one pozwolą stworzyć stabilne i funkcjonalne mocowanie. Pierwszym kryterium, którym należy się kierować jest dopasowanie wkrętów do grubości deski. W przypadku deski tarasowej, długość wkrętu oblicza się w następujący sposób:

grubość deski tarasowej x2,5 = długość wkrętu tarasowego

Wkręty nie mogą przechodzić na wylot. Istotne jest jednak, aby przynajmniej połowa trzpienia została osadzona w części mocowania znajdującej się na dole. Potem przychodzi czas na wybór rodzaju główki. Stożkowa sprawdzi się w miejscach, w których wkręty nie powinny wystawać ponad drewno. Z kolei łeb talerzowy to dobra opcja do zastosowania np. podczas tworzenia konstrukcji z miękkiego drewna.

Bity i wkrętarka z regulowaną mocą

Jeśli wybrałeś już właściwy materiał, czas na montaż! Warto postawić na wkrętarkę akumulatorową z możliwością regulowania siły dokręcenia. Oprócz tego należy zaopatrzyć się w bity, dzięki którym praca stanie się zdecydowanie łatwiejsza. Są one idealnie dopasowane do wkrętów i wyróżniają się długą żywotnością.

Przygotuj miejsce

Podczas montażu ważny jest wybór miejsca, w którym chcemy zamocować drewno. Warto oznaczyć je krzyżykiem lub wgłębieniem. Należy to zrobić zarówno na wierzchu danego elementu, jak i pod spodem. Co więcej, należy upewnić się, że miejsce, które wybraliśmy, jest czyste i wolne od przeszkód.

Jak wkręcać?

Najpierw łączymy deski ściskami, a następnie montujemy wkręt w wybrane przez nas miejsce. Należy umieścić go w bicie, po czym delikatnie nacisnąć wiertarkę i powoli osadzić w drewnie, pamiętając o równym trzymaniu. To pozwala uniknąć powstawaniu pęknięć w materiale. Ważne, aby wkręty ani nie wystawały ponad drewno, ani się zbytnio nie schowały. To może skutkować zbyt słabym połączeniem lub uszkodzeniem drewna.

Czego nie robić?

Połącz odpowiednią technikę z wkrętami najwyższej jakości i ciesz się przyjemną pracą oraz satysfakcjonującymi efektami!

Przeczytaj pozostałe wpisy

Jak oszczędzić na budowie tarasu?

Jak oszczędzić na budowie tarasu? Przeczytano 0 razy. Budowa wymarzonego tarasu może wiązać się z wieloma dużymi wydatkami. Deski, wkręty i akcesoria mogą wyjątkowo nadszarpnąć