Dlaczego nie warto używać udaru do wkręcania wkrętów?

Przeczytano 0 razy.
Średni czas czytania 3 minuty.

Wkręcanie wkrętów za pomocą udaru może wydawać się prostym, szybkim i wygodnym rozwiązaniem, szczególnie gdy brakuje nam czasu. Jednakże takie podejście niesie ze sobą duże ryzyko wad, które mogą prowadzić do poważnych problemów z jakością i wytrzymałością konstrukcji. W tym artykule dowiesz się, dlaczego klucz udarowy nie jest najlepszym wyborem do wkręcania wkrętów i jakie mogą być konsekwencje jego użycia.

Zbyt duża siła udaru

Klucze i wiertarki udarowe zostały zaprojektowane głównie do odkręcania i dokręcania śrub. Do tego konieczne jest wytwarzanie bardzo dużego momentu obrotowego połączonego z uderzeniami. Może wydawać się, że skoro udar idealnie nadaje się do montażu dużych śrub i nakrętek, sprawdzi się również do wkręcania wkrętów. Niestety, użycie narzędzi z udarem zwiększa szanse na ich uszkodzenie lub nawet złamanie. Co więcej, nadmierna siła udaru może spowodować zniszczenie główki wkrętu, utrudniając tym samym jego demontaż. 

Wkręcanie ze zbyt dużą siłą udaru wiąże się również możliwością uszkodzenia powierzchni, do której wkręcany jest wkręt. W szczególności narażone jest drewno, które jest bardziej podatne na pęknięcia oraz uszkodzenia. 

Brak kontroli nad siłą dokręcania

Narzędzia udarowe posiadają bardzo dużą siłę dokręcanie, która zwłaszcza dla początkujących majsterkowiczów może okazać się trudna do opanowania. Brak kontroli nad momentem dokręcania uniemożliwi precyzyjny i bezinwazyjny montaż wkrętów. Jest to kluczowe przy pracach, w których wymaga się delikatności (np. ze względu na materiał podłoża) oraz dopasowanie siły do rodzaju wkrętu. Nadmierne dokręcenie może spowodować uszkodzenie gwintu, co w konsekwencji prowadzi do poluzowania połączenia. Co więcej, siła udaru połączona z gwałtownym wkręcaniem może spowodować nierównomiernie wkręcenie gwintu, które zwiększa ryzyko jego uszkodzenia. W efekcie wkręt nie będzie spełniał swojej funkcji, a mocowanie straci na trwałości.

Sprawdź nasze produkty

Czego użyć zamiast udaru?

Zamiast udaru, do wkręcania wkrętów zalecamy użycie wkrętarek lub wiertarek z regulowanym momentem obrotowym. Dzięki nim możemy bez problemu dostosować siłę wkręcania do rodzaju wkrętu oraz materiału minimalizuje tym samym ryzyko uszkodzeń. Dodatkowo narzędzia te zapewnią lepszą kontrolę nad głębokością wkręcania, która wpływa na jakość i trwałości konstrukcji.

Bez wątpienia narzędzia udarowe są niezwykle przydatne, jednak nie powinno się ich wykorzystywać do wkręcania wkrętów. Zbyt duża siła oraz brak kontroli zwiększają ryzyko uszkodzeń. Warto postawić na bardziej precyzyjne narzędzia, takie jak wkrętarki czy wiertarki, które zapewnią CI nie tylko komfort pracy, ale także pewność, że twoja konstrukcja przetrwa lata.

Przeczytaj pozostałe wpisy

Jakie wkręty do fasady?

Jakie Drewno na Fasadę? Jaka Długość Wkrętów Fasadowych? Jakie Wkręty do Fasady na Zakładkę? Wkręty a Gwoździe!