Budowa tarasu – TOP 5 wskazówek!

Przeczytano 0 razy.
Średni czas czytania 3 minuty.

Okres wiosenno – letni to idealny czas na to, aby rozpocząć budowę tarasu. Połączenie wysokiej jakości drewna i wkrętów to podstawa solidnego projektu. Niemniej jednak warto mieć na uwadze kilka wskazówek, które warto zastosować podczas montażu. Jeśli chcesz dłużej cieszyć się trwałą konstrukcją, poznaj kilka skutecznych rad, które się do tego przyczynią!

1. Unikaj wilgoci

Jeśli to możliwe, do budowy tarasu nie należy wybierać miejsca zacienionego lub wilgotnego. Dodatkowo warto postawić na akcesoria SPAX, które ochronią deski tarasowe przed wilgocią i przez długi czas zachowają je w dobrej kondycji. Odpowiednia wentylacja zredukuje wilgoć, która mogłaby zalegać pomiędzy deskami i legarami. Zapewnią ją podkładki SPAX Air. Oprócz nich warto zastosować wsporniki SPAX Lift, które kompensują różnice wysokości w stosunku do podłoża. Do tego taśma izolacyjna SPAX i mamy do wyboru skuteczne trio, które zapobiegnie zawilgoceniu podkonstrukcji.

2. Zadbaj o odpowiednie nachylenie

Słońce, deszcz, śnieg – czynniki atmosferyczne mogą negatywnie wpływać na kondycję tarasu. Nie należy dopuścić do stanu, w którym woda zalegałaby na deskach. Mogłaby ona doprowadzić do ich gnicia, a dodatkowo spowodować zagrożenie w postaci poślizgnięcia. Dlatego też należy zadbać o odpowiednie nachylenie tarasu, które odprowadzi deszczówkę. Wystarczające będzie nachylenie 2%.  

3. Ustal wysokość balustrady

Przy okazji budowy tarasu o wysokości od 60 cm należy zadbać o dodatkowe zabezpieczenie w postaci balustrady. Najlepsza wysokość – mierzona od podłogi tarasu – wynosi ok. 1,2 m.

4. Nie przykręcaj zbyt blisko końca deski podłogowej

Optymalna odległość pomiędzy ostatnim punktem mocowania do końca deski wynosi minimum 50 mm i maksymalnie 150 mm.

5. Sprawdź wilgotność desek tarasowych i oblicz odległość między nimi

Aby montaż desek przebiegł pomyślnie, najpierw warto sprawdzić ich wilgotność. Zaleca się, aby znalazła się ona w przedziale ok. 16%-18%. Gdy deski są suszone, należy pamiętać o tym, aby dobrać odpowiednio większą szerokość spoiny. Nie każdy jednak wyposażony jest w miernik wilgotności drewna. Jeśli go nie masz, nic straconego! Zmierz szerokość 5 wybranych desek i oblicz ich średnią ( w tym przypadku sumę pomiarów podziel przez pięć)! Wynik należy wziąć pod uwagę podczas planowania montażu.  

Zaopatrując się w solidne materiały i akcesoria oraz stosując się do zalecanych wskazówek, możesz długo cieszyć się trwałą konstrukcją! Dobry plan to połowa sukcesu! Zaprojektuj swoje działania i do dzieła!

Przeczytaj pozostałe wpisy

Jak oszczędzić na budowie tarasu?

Jak oszczędzić na budowie tarasu? Przeczytano 0 razy. Budowa wymarzonego tarasu może wiązać się z wieloma dużymi wydatkami. Deski, wkręty i akcesoria mogą wyjątkowo nadszarpnąć